2020 Endorsements

We Trust Kim

 

Election Officials

Michigan Secretary of State Jocelyn Benson (D)
Former Washington Secretary of State Sam Reed (R)
Former Washington Secretary of State Ralph Munro (R)
Former Washington Secretary of State Bruce Chapman (R)
Former Oregon Secretary of State Phil Keisling (D)
Secretary of State Support Letter

Adams County Auditor Heidi Hunt (R)
Asotin County Auditor Darla McKay (NP)
Benton County Auditor Brenda Chilton (R)
Chelan County Auditor Skip Moore (R)
Clallam County Auditor Shoona Riggs (NP)
Clark County Auditor Greg Kimsey (R)
Columbia County Auditor Anne Higgins (R)
Cowlitz County Auditor Carolyn Fundingsland (I)
Douglas County Auditor Thad Duvall (D)
Franklin County Auditor Matt Beaton (R)
Grant County Auditor Michele Jaderlund (R)
Grays harbor County Auditor Joseph MacLean (R)
Island County Auditor Sheilah Crider (R)
Kittitas County Auditor Jerry Pettit (D)
Klickitat County Auditor Brenda Sorensen (R)
Lewis County Auditor Larry Grove (R)
Pend Oreille County Auditor Marianne Nichols (R)
Pierce County Auditor Julie Anderson (NP)
Skamania County Auditor Robert Waymire (R)
Spokane County Auditor Vicky Dalton (D)
Stevens County Auditor Lori Larsen (R)
Wahkiakum County Auditor Maria Bergseng (I)
Walla Walla County Auditor Karen Martin (R)
Yakima County Auditor Charles Ross (R)
Former Chelan County Auditor Evelyn Arnold (R)
Former Chelan County Auditor Ken Housden (R)
Former Clallam County Auditor Patty Rosand (I)
Former Columbia County Auditor Sharon Richer (R)
Former Cowlitz County Auditor Kris Swanson (D)
Former Garfield County Auditor Donna Deal (D)
Former Grays Harbor County Auditor Vern Spatz (D)
Former King County Manager of Records and Elections Jane Hague (NP)
Former Kitsap County Auditor Walt Washington (D)
Former Lewis County Auditor Gary Zandell (R)
Former Okanogan County Auditor Laurie Thomas (R)
Former Mason County Auditor Al Brotche (D)
Former Pend Oreille County Auditor Carla Heckford (R)
Former Pierce County Auditor Brian Sonntag (D)*
Former San Juan County Elections Director Sandy Baxter (NP)
Former Skagit County Auditor Jeanne Youngquist (D)
Former Snohomish County Auditor Carolyn Weikel (NP)
Former Snohomish County Auditor Bob Terwilliger (NP)
Former Stevens County Auditor Tim Gray (D)
Former Thurston County Auditor Gary Alexander (R)
Former Wahkiakum County Auditor Diane Tischer (D)
Former Whatcom County Auditor Shirley Forsolf (NP)
Former Whitman County Auditor Eunice Coker (R)
Former Yakima County Auditor Corky Mattingly (D)
Former Washington State Elections Director Katie Blinn (NP)
Former Washington State Elections Director Nick Handy (NP)
Former Washington State Deputy Elections Director John Pearson (NP)

Organizations

Public School Employees of Washington SEIU 1948
Teamsters Joint Council 28
Sheet Metal, Air, Rail and Transportation Union-Transportation Division (SMART-TD)
Brotherhood of Locomotive Engineers and Trainmen (BLET)

Supported by the Nisqually Indian Tribe
Seattle Metropolitan Elections Committee
Central Washington Building and Construction Trades Council AFL-CIO
Washington Farm Bureau
Washington Food industry Association
Associated General Contractors of Washington
Community Bankers of Washington
Washington State Tree Fruit Association
Washington Forest Protection Association
Association of General Contractors of Washington
Association of Washington Business

Editorial Boards

The Seattle Times: Read the full endorsements HEREHERE, and HERE
The Everett Herald
: Read the full endorsement HERE
The Columbian: Read the full endorsement HERE
The Walla Walla Union-Bulletin: Read the full endorsement HERE
The Olympian
: Read the full endorsement HERE
The Tacoma News Tribune: Read the full endorsement HERE
The Tri-City Herald: Read the full endorsement HERE
The Yakima Herald: Read the full endorsement HERE
The Spokesman-Review: Read the full endorsement HERE
NW Asian Weekly

Elected Leaders

Dan Evans, Former Governor of Washington
Terry Bergeson, Former Washington State Superintendent of Public Instruction
Brian Sonntag, Former Washington State Auditor*
Jan Jutte, Former Acting State Auditor
Doug Sutherland, Former Washington State Public Lands Commissioner
Rob McKenna, Former Washington State Attorney General
Slade Gordon, Former United States Senator
Larry Hoff, Washington State Representative
Matthew Boehnke, Washington State Representative
Luanne Van Werven, Washington State Representative
Carolyn Eslick  Washington State Representative
Kelly Chambers, Washington State Representative
Jaquelin Maycumber, Washington State Representative
Ed Orcutt, Washington State Representative
Joe Schmick, Washington State Representative
Brad Klippert, Washington State Representative
Gina Mosbrucker, Washington State Representative
Bill Jenkins, Washington State Representative
Chris Corry, Washington State Representative
Mary Dye, Washington State Representative
Drew MacEwen , Washington State Representative
Brandon Vick, Washington State Representative
Bruce Chandler, Washington State Representative
Graeme Sackrison, North Thurston School Board Member and Former Mayor of Lacey
Kathy Lambert, King County Council Member
Reagan Dunn, King County Council Member 
Michael Cathcart, Spokane City Council Member
Jean Hordyk, Olympic Medical Center Hospital Commissioner
Ron Lucas, Mayor of Steilacoom
Harry Miller, Bald Hills Fire Commissioner
Martin Moore, Federal Way City Councilmember
Erin Aboudara, Board of Commissioners at King County Public Hospital District #1 Vice President
Jon Halvorson, Former Mayor of Lacey
Lenny Greenstein, Lacey City Councilmember
Malcolm Miller, Lacey City Councilmember
Ed Kunkel, Lacey City Councilmember
Melissa Beard Tumwater School Board Member
Robert Motzer, Lacey Fire Commissioner
Dan Kimball, Retired Thurston County Sheriff
Bruce Dammeier, Pierce County Executive
Penny Coffey, Dupont City Councilmember
Jay Wood, Former Tumwater School Board President
Conrad Lee, Bellevue City Councilmember
Linda Kochmar, Federal Way City Councilmember and former Washington State Representative
Colleen Wise, Edgewood City Councilmember
Jennifer Robertson, Bellevue City Councilmember
Frank Kirkbride, Lacey Fire Commissioner
Jim Avery, Former Kitsap County Assessor
Scott Bader, Everett City Councilmember
Roy Keck, Port of Benton Commissioner
Neil Johnson, Mayor of Bonney Lake
Vince Cavaleri, Mill Creek City Councilmember and Deputy Sheriff
Chuck Mosher, Former Mayor of Bellevue
Bill McGrgor, Olympia Port Commissioner
Tim Payne, Former Gig Harbor City Councilmember

Community Leaders

Ryan Grant, Medical Lake Education Association President
Linda Wolfe, Woman's Club of Olympia President
Ronald Averill, Colonel, USA Ret.
Terry Oxley, Colonel, USA Ret.
Skip Novakovich, Lieutenant colonel, USA Ret.
Steve Vermillion, Lieutenant colonel, USA Ret.
Timothy Braniff, Thurston County Undersheriff
Greg Zempel, Kittitas County Prosecutor
Gary Nelson, Port of Grays Harbor Executive Director
Kristie Kirkpatrick, Director at Whitman County Library
KC Jefferies, Covington, WA
Dan and Mary Weiss, Olympia, WA
Michael Montgomery, Edmonds, WA
Kenneth Mortland, Maple Valley, WA
Dean Hobson, Bellevue, WA
Lenis Slach, Olympia, WA
Jon McIntyre, Auburn, WA
Ernest Norehad, Bellevue, WA
Elizabeth Catterson, Lacey, WA
Bailey Sipes, Seattle, WA
Dick Hayek, Tacoma, WA
Bob MacKenzie, Tumwater, WA
Jesse Greening, Steilacoom, WA
Edwin Sterner, Lake Forest Park, WA
Maureen Bernardy, Kent, WA
Alfred Hanson, Olympia, WA
John Christensen, Friday Harbor, WA
Gordy Lueckenotte, Hoodspot, WA
Bruce Buchanan, Walla Walla, WA
Gayla Gjertsen, Olympia, WA
Rodney Mael, Renton, WA
Bob Alexander, Seattle, WA
James Wilhoit, Renton, WA
Mariana Parks, Mercer Island, WA
Corry McFarland, Tacoma, WA
Tina McBride, Olympia, WA
Bruce Allenbaugh, Mercer Island, WA
Catherine Rudolph, Tacoma, WA
John and Marilyn Laubach, Shelton, WA
Annette Parks, Seattle, WA
Linda Siegle, RN, Fox Island, WA
Jennifer Schoonmaker, Tumwater, WA
Larry McGee, Chehalis, WA
Helen Szablya, Honorary Council General of Hungary
Douglas Smith, Woodinville, WA
Dick Blinn, Olympia, WA
Ginger Barnes, Yelm, WA
Barbara Morgan, Bellevue, WA
Barbara Butterfield, Issaquah, WA
Patti Mann, Bellevue, WA
Gayle Rothrock, Vancouver, WA
Charles (Skip) Houser, Olympia, WA
Robert Earle, Snohomish, WA
John Lee, Bellevue, WA
Kathy Brown, Mercer Island, WA
Bob Wubbena, Olympia, WA
Viki Berg, Monroe, WA
Colleen Morse, Centralia, WA
John Reilly, Olympia, WA
Louise Miller, Seattle, WA
Tom Gunn, Longview, WA
Fred Rider, Chehalis, WA
Patricial Excell, Lacey, WA
Ralph Adamson, Bremerton, WA
Donald Lemmons, Kelso, WA
Fred Walk, East Wenatchee, WA
Mark Foutch, Olympia, WA
Jack Bryant, Lacey, WA
Robin Brumett , Shoreline, WA
Frank Hensley, Olympia, WA
Mary Jane Aurdal-Olson, Clinton, WA
Olga Farnam, Snohomish, WA
Verle Ketchum , Olympia, WA
Kristin Grose, Olalla, WA
Jim Coates, Tumwater, WA
Douglas Skitch, Olympia, WA
Charles Monasmith, Kennewick, WA
Steve Venables, Olympia, WA
James McEntire, Sequim, WA
Olga Miller, Napavine, WA
Alex McGregor, Pullman, WA
Sam Small, Puyallup, WA
Allan Kelly, Mount Vernon, WA
Claire Lucke, Cle Elum, WA
Elizabeth Rondeau, Camas, WA
Jim and Vivian Cornelius, Bellevue, WA
DeWayne Granacki, Tumwater, WA
Jude Mitchell, Mercer Island, WA
Shelly Dietzman, Olympia, WA
Gretchen Borck, Olympia, WA
Marshall Macy , Olympia, WA
Nancy Friend, Olympia, WA
Oliver Hidden, Vancouver, WA
Erin McCoy, Seattle, WA
Gary Nomensen, Olympia, WA
Minnie Knych, Friday Harbor, WA
Cheryl Nielson, Port Angeles, WA
Walter Liang, Seattle, WA
Carolyn D. Anderson, Whatcom County, WA
Donald Root, Seattle, WA
Andrea Innes, Puyallup, WA
Cathy Mulhall, Chelan County, WA
Rufus Lumry, Bellevue, WA
Lisa Conner, Kirkland, WA
Rex Comstock, Lacey, WA
Loye Turner, East Wenatchee, WA
Rick Hansen, Puyallup, WA
Koshin Mohamed, Lakewood, WA
Janis Clark, Federal Way, WA
Michael Hobbs, Oak Harbor, WA
David Brown, Newcastle, WA
Joseph Beaulieu, Olympia, WA
Camile Wilson, Federal Way, WA
Richard Meslang, Bainbridge Island, WA
Daniel McDonald, Mercer Island, WA
John Sweeney, Everett, WA
Patrick and Susan Dunn, Seattle, WA
Donald Moe, Edmonds, WA
Rollin Fatland, Seattle, WA
Michael Lynch, Vancouver, WA
Robert Loiselle, Roy, WA
Karen McClennen, Olympia, WA
Michelle Wickett, Lacey, WA
Judy Wilson, Lacey, WA
Jules James, Seattle, WA
John Masterson, Olympia, WA
Janice Hopton, Seattle, WA
Heather Lucas, Renton, WA
Ken Springer, Lacy, WA
Allen Hayward, Olympia, WA
Michael Marion, Puyallup, WA
Terry Deeny, Mercer Island, WA
James Fullwood, Puyallup, WA
Lori Smith, Orting, WA
Kathy Judkins, Bellevue, WA
James Coughlin, Cle Elum, WA
Kate Jacob, Lacey, WA
William Lee Jackson, Dupont, WA
James Cockerill, Port Orchard, WA
Len Zarelli, Gig Harbor, WA
Darlene Johnson, Woodland, WA
Dwight Little, Everett, WA
Megan Black, Sequim, WA
Nick Lovrich, Pullman, WA
Parl Guthrie, Bothell, WA
Barbara Houtenbrink, Tumwater, WA
William Peters, University Place, WA
Tim Jenkins, Leavenworth, WA
Kirk Robbins, Seattle, WA
Jill Floberg, Olympia, WA
Stephen Loeb, Seattle, WA
Randall Gaylord, Eastsound, WA
Robert Bleu, Kent, WA
Mark Kimball, Bellevue, WA
Jim Potts, Spokane, WA
William Miller, Federal Way, WA
Marilyn and John Laubacch, Shelton, WA
Gloria Strait, Olympia, WA
Mike and Shirley Neary, Walla Walla, WA
Lisa Cantalini, Ravensdale, WA
Lance Henderson, Walla Walla, WA
Judith S. Peterson, Woodland, WA
Jo Ann Potter, Redmond, WA
Brenda Galarza, Chehalis, WA
Rick Davis, Bellevue, WA
Jerolee Hickey, Starbuck, WA
Debra Blodgett, Snohomish, WA
Darleen Dozier, Waitsburg, WA
Don Lemmons, Kelso, WA
Patsy Excell, Lacey, WA
Rory Johnson, Federal Way, WA
Robert Holert, Kirkland, WA
David Elliott, Bellevue, WA
Dale Higham, Benton City, WA
Rachel Newmann, Olympia, WA
Christine Conner, Kirkland, WA
Chuck Hornbuckle, Olympia, WA
Frederick "Jock" Coombe, Vancouver, WA
Richard and Wanda McCaine, Kelso, WA
Jon Jones, Tumwater, WA
Treacy Duerfeldt, Olympia, WA
Nat Jackson, Lacey, WA
Bonnie Bunning, Olympia, WA
David Bjornson, Anacortes, WA
James Sims, Shelton, WA
Nancie Sage, Kirkland, WA
Diane Symms, Mukilteo, WA
Carolyn Fuleihan, Vancouver, WA
Shane Laib, Walla Walla, WA
Jim Cockerill, Port Orchard, WA
Alan Tapert, Mukilteo, WA
William Challender, Snohomish, WA
Thomas Both, Gig Harbor, WA
Randy Young, Olympia, WA
David Thayer, Marysville, WA
Mark & Judy Newbold, Spokane, WA
John Morgan, Bothell, WA
Mike Stall, Woodinville, WA
Dusty Pierpoint, Lacey, WA
Jeanette Bader, Everett, WA
Susan Kimpton, Shoreline, WA
John R. Boggs, Everett, WA
Carl Behnke, Seattle, WA
Michael Appleby, Bellevue, WA
Kate Lampson, Kennewick, WA
Dan Brady, Bellingham, WA
Judy Gunn, Woodinville, WA
Nancy Slotnick, Tacoma, WA
Beth Daranciang, Seattle, WA
Sherry O’Brian, Renton, WA
Kristi Berry, Bellevue, WA
Jonathan Ross, Seattle, WA
Warren Peterson, Bellingham, WA
Edward VanderPol, Auburn, WA
April Duke, Eastsound, WA
Jeanne Carlson, Medina, WA
Michael Huntley, Olympia, WA
Marcy Collins, Wenatchee, WA
Dennis Simmelink, Kennewick, WA
David G. Lehman, Kent, WA
Cynthia Cole, Bellevue, WA
Vicki Malloy, Malaga, WA
Jane Vander Brook, Olympia, WA
Joe Kunzler, Sedrow Woolley, WA
Susan Gardner, Kenmore, WA
Clarence C Latshaw, Lakewood, WA
Darrel and Pat Mack, Orting, WA
Jake Mayson, Yakima, WA
Shane Antos, Bellevue, WA
David Wytko, Buckley, WA
Sally Paxton, Bellevue, WA
Charles Collins Mercer, Island, WA
Margaret Delabarre, Bellevue, WA
Benine McDonnell, Yakima, WA
Tim Craven, Granite Falls, WA
Edward Wright, Pulsbo, WA
Theodore Richerzhagen, College Place, WA
John Thaler-Sanborn, Everett, WA
Hugh Taylor, Mukilteo, WA
Kit Arbuckle, Okanogan, WA
David Cuthbert, Bainbridge Island, WA
Charles Nelson, University Place, WA
Tom Quig, Aberdeen, WA      
Gary Wright, Marysville, WA
Sandra Ripley, Shoreline, WA
John Martin, Renton, WA
Carl Foster, Vancouver, WA  
Jo Evans, Seattle, WA
Kevin Irvin, Bonney Lake, WA
Jason Russo, Lake Tapps, WA
Stephen Bean, Olympia, WA
Jim Hutchinson, Kirkland, WA
Karen Meredith, Mill Creek, WA
Joe Blaschka Jr., Bothell, WA
David Graybill, University Place, WA
Eugene Forrester, Olympia, WA
Beth Nichols, Fircrest, WA
Alan B. Tapert, Mukilteo, WA
Kathryn Williams, Seattle, WA
Bryan Myrick, Bothell, WA
Alice Fong, Lakewood, WA
Jon Cantalini, Seattle, WA
Eric Wolf Rabinowitz, Seattle, WA
Leeland Taylor, Okanogan, WA
Robert Alexander       
Willie Pugh     
Kimberly Gosney        
BJ Thorniley   
Theresa Spellman Gamble     
Susan Breidenbach
Dave Carney         
Jan Walsh       
Wes Uhlman  
Lloyd Flem      
Doug DeForest           
Jon Gaston     
Jerry Pospisil, DVM    
Bill Jacobs      
David Schodde           
Russell Schow
Dick and Carolee Nichols       
Rob Wotton
Angus Lee
Jon Soine        
Clarice Shaw  
Jim Waldo      
Ralph Zech     
Theodore DeSanctis   
Howard Thronson      
Sharon Warren          
Matt McCoy   
Stewart Ridgeway      
Madelin White           
Noel Ostrander          
Duke Schaub  
Chris Ward     
Bill Slosson     
Kevin Pick       
William Lampson       
Barbara Feasey          
Cecilia Yang Fisher     
Caroline Manger        
Carol Gruen    
James Quade 
Larry Nelson   
Greg Stafford 
Michael Helperin
Beryl Robison 
Marla Kentfield

*Listed twice to reflect multiple elected positions

  • Jon Cantalini
    published this page 2020-07-15 23:09:41 -0700

Volunteer

connect