2016 Endorsements

I am proud to be endorsed by every former Secretary of State, and nearly 60 current and former county auditors and elections directors from every single county in Washington. As the only candidate with endorsements from elections officials, I am honored to have this level of bi-partisan support from Democratic, Republican, and non-partisan elections professionals. These dedicated men and women conduct accurate and fair elections across our state and I am thankful for their combined vote of confidence in me.

auditor-photostitch_(1).jpeg

 

Endorsements from Election Officials

Sam Reed, former Washington Secretary of State
Ralph Munro, former Washington Secretary of State
Bruce Chapman, former Washington Secretary of State

Heidi Hunt, Adams County Auditor (R)
Leon Long, former Adams County Auditor (R)
Darla McKay, Asotin County Auditor (R)
Brenda Chilton, Benton County Auditor (R)
Skip Moore, Chelan County Auditor (R)
Shoona Riggs, Clallam County Auditor (NP)
Greg Kimsey, Clark County Auditor (R)
Sharon Richter, Columbia County Auditor (R)
Kristina Swanson, Cowlitz County Auditor (D)
Thad Duvall, Douglas County Auditor (D)
Diana Galvan, Ferry County Auditor (R)
Matt Beaton, Franklin County Auditor (R)
Donna Deal, Garfield County Auditor (D)
Michele Jaderlund, Grant County Auditor (R)
Vern Spatz, Grays Harbor County Auditor (D)
Sheilah Crider, Island County Auditor (R)
Julie Wise, King County Elections Director (NP)
Jerry Pettit, Kittitas County Auditor (D)
Brenda Sorensen, Klickitat County Auditor (R) 
Larry Grove, Lewis County Auditor (R)
Shelly Johnston, Lincoln County Auditor (D)
Laurie Thomas, Okanogan County Auditor (R)
Julie Anderson, Pierce County Auditor (NP)
Marianne Nichols, Pend Oreille County Auditor (R)
Jeanne Youngquist, Skagit County Auditor (D)
Robert Waymire, Skamania County Auditor (R)
Carolyn Weikel, Snohomish County Auditor (NP)
Vicky Dalton, Spokane County Auditor (D)
Tim Grey, Stevens County Auditor (D)
Diane Tischer, Wahkiakum County Auditor (D)
Karen Martin, Walla Walla County Auditor (R)
Eunice Coker, Whitman County Auditor (R)
Charles Ross, Yakima County Auditor (R)
Nancy McBroom, former Adams County Auditor (R)
Evelyn Arnold, former Chelan County Auditor (R)
Ken Housden, former Chelan County Auditor (R)
Cathleen McKeown, former Clallam County Auditor (NP)
Patty Rosand, former Clallam County Auditor (NP)
Darlene Derosier, former Cowlitz County Auditor (D)
David Firebaugh, former Grant County Auditor (R)
Suzanne Sinclair, former Island County Auditor (R)
Donna Eldridge, former Jefferson County Auditor (R)
Jane Hague, former King County Manager of Records and Elections (NP)
Walt Washington, former Kitsap County Auditor (D)
Gary Zandell, former Lewis County Auditor (R)
Al Brotche, former Mason County Auditor (D)
Bob Johnson, former Pacific County Auditor (D)
Carla Heckford, former Pend Oreille County Auditor (R)
Jan Shabro, former Pierce County Auditor (R)
Si Stephens, former San Juan County Auditor (R)
Norma Brummett, former Skagit County Auditor (R)
Bob Terwilliger, former Snohomish County Auditor (NP)
Gary Alexander, former Thurston County Auditor (R)
Shirley Forslof, former Whatcom County Auditor (NP)
Corky Mattingly, former Yakima County Auditor (D)
Gary Mcintosh, Former Washington State Elections Director (NP)
John Pearson, Former Washington State Deputy Elections Director (NP)
Nick Handy, Former Washington State Elections Director (NP)
Katie Blinn, Former Washington State Elections Director (NP)

Editorial Boards
The Seattle Times - Full Endorsement
The Tri-City Herald - Full Endorsement
The Walla Walla Union-Bulletin - Full Endorsement
The Tacoma News Tribune - Full Endorsement
The Columbian - Full Endorsement
The Everett Herald - Full Endorsement
The Olympian - Full Endorsement
The Yakima Herald - Full Endorsement
The Spokesman-Review - Full Endorsement
The Wenatchee World - Full Endorsement
The Daily Sun - Full Endorsement


Organizations
Washington Education Association
Association of Washington Business
Sheet Metal, Air, Rail and Transportation Union - Transportation Division (SMART-TD)
Washington State Patrol Troopers Association
Retired Public Employees Council
Washington Farm Bureau
Washington Council of Police and Sheriffs (WACOPS)
Washington Association of Realtors
Affordable Housing Council
Washington Association of General Contractors
Washington Restaurant Association
Washington Lodging Association
Rental Housing Association of Washington
Dairy PAC
Supported by the Nisqually Tribe (does not endorse candidates)
Supported by the Colville Tribes (does not endorse candidates)
Washington Retail Association
Auburn Area Chamber of Commerce

Statewide & Congressional Leaders
Congressman Dave Reichert
Congresswoman Cathy McMorris Rodgers
Congressman Dan Newhouse
Congresswoman Jaime Herrera Beutler
Washington State Superintendent of Public Instruction Randy Dorn
Dan Evans, former Washington Governor
John Spellman, former Washington Governor
Brian Sonntag, former Washington State Auditor
Rob McKenna, former Washington Attorney General
Brian Boyle, former Commissioner of Public Lands
Gerry Alexander, former Chief Justice, Washington State Supreme Court
Slade Gorton, former U.S. Senator
Sid Morrison, former U.S. Congressman
 

State Legislative Leaders
Gary Alexander, former State Representative
Jan Angel, State Senator
Andrew Barkis, State Representative
Clyde Ballard, former Speaker of the House of Representatives
Randi Becker, State Senator
Rose Bowman, former State Representative
John Braun, State Senator
Vincent Buys, State Representative
Michelle Caldier, State Representative
Brian Dansel, State Senator
Richard DeBolt, State Representative
Tom Dent, State Representative
Joe Fain, State Senator
Bill Garson, former State Representative
Dan Griffey, State Representative
Mark Harmsworth, State Representative
Paul Harris, State Representative
Teri Hickel, State Representative
Andy Hill, State Senator
Jim Honeyford, State Senator
Joan Houchen, former State Representative
Jim Kastama, former State Senator
Curtis King, State Senator
Brad Klippert, State Representative
Linda Kochmar, State Representative
Dan Kristiansen, State Representative
Steve Litzow, State Senator
Chad Magendanz, State Representative
Matt Manweller, State Representative
Gina McCabe, State Representative
Drew McEwen, State Representative
Dick Muri, State Representative
Steve O'Ban, State Senator
Kevin Parker, State Representative
Liz Pike, State Representative
Ann Rivers, State Senator
Pam Roach, State Senator
Jay Rodne, State Representative
Paul Sanders, former State Representative
Mark Schoesler, Senate Majority Leader
Tim Sheldon, State Senator
Melanie Stambaugh, State Representative
Chris Strow, former State Representative
Brandon Vick, State Representative
Judy Warnick, State Senator
JT Wilcox, State Representative
Lynda Wilson, State Representative
Hans Zeiger, State Representative


Community Leaders - Add your name here!

Dennis Adams, Olympia
Tresha Allen
Walker Allen
Kurt Anderson
Josh Arritola, Spokane
Glenn Avery, Seattle
Jerry Barney, Olympia
Margaret Barney, Olympia
Ed Barton, Bothell
Christopher Bayley
Kevin Beder, Seattle
David Bellows, Lacey
Colleen Bellows, Lacey
Linda Bishop, Moses Lake
Dick Blinn
Brent Boger, Washougal City Councilor
Dean Burton, Former Garfield County Commissioner
Dylan Brown, Federal Way
Adolfo Capestany
Raquel Capestany
Dave Carney
Tom Carroll, Olympia
Karen Canfield Cartmel, Port Townsend
Elizabeth Catterson
Teresa Chemauilt
Jason Chinchilla
Heather Christensen, Friday Harbor
John Christensen, Friday Harbor
Cindy Cline
Art Colts, Cle Elum
Susan Colts, Cle Elum
Phil Comstock
David Condon, Mayor of Spokane
Carolyn Crain, Clark City
Derek Cray, Shoreline
Kyle Curtis, Seattle
Andrea Damitio
Darryl Davis, Shoreline
Ronald Deering, Olympia
Sharon Deering, Olympia
Del DeTray
Rhonda DeTray
Frankie DeWitt, Spokane
Shelly Dietzman, Olympia
Lois Dobish
Gene Dolan
Janet Dolan, Olympia
John and Glenda Drebick, Olympia
Daniel Dunkin
Patrick Dunn, Seattle
Reagan Dunn, King County Councilmember
Susan Dunn, Seattle
Jack Durney, former Mayor of Aberdeen and Hoquiam
Dave Earling, Mayor of Edmonds
Don Ernst
Jeff Even, Olympia
Will Finn, Mayor of Woodland
Jan Fisher, Vancouver
Gene Forrester, Olympia
Marie Garrison, Shoreline
Gayla Gjertsen
Sarah Goodman, Tacoma
Don Gordon, Mount Vernon
Nancy Gordy
Joan Gorner
Joel Graham, Former Lacey District 3 fire commissioner
Lenny Greenstein, Lacey City Councilmember
Dan Griner
Lois Gustafson
John Hamer, Mercer Island
Cynthia Hancock
Ray Hanson
Ron Harding, Mayor of Yelm, Former Thurston County Deputy Chief Auditor
Calvin Helker
Anthony Hemstad, Former King County Public Hospital District Commissioner
Elaine Hill
Dakota Hill
Larry Hoff
Trova Hoffman
Mack Hogans, Bellevue
Garry Holland, Olympia
Jerri Honeyford, Sunnyside
Michael Howe, Sequim School District Director (District 2)
Glen Hudson, Olympia
Earl Hufuagel, Shoreline
Joel Hussey, Redmond
Jolie Imperatori
Jack Jutte
Bill Jacobs, Olympia
Pat Jacobs, Olympia
Larry Johnson
Lora Johnson
Cheri Kennedy, Olympia
Daniel Kimball, Former Thurston County Sheriff
Frank Kirkbride, Lacey Fire District Commissioner
Doug Kotrba
Joan Kraft, East Wenatchee
Kathy Lambert, King County Councilmember
Linda Lambert, Bellingham
Dave Langston
Ramona Leber, Former Mayor of Longview
Conrad Lee, Mayor of Bellevue
William Lee Jackson
David Lindeblom
Shawn Logan, Mayor of Othello
Ruth Loiacono
Kelly Lotze, Spokane
Nicholas Lovrich, Pullman
Patricia Mack, Orting
Doug Mah, Former Mayor of Olympia
Patricia Mannie
Patti Mann, Seattle
Steve Marshall, Mercer Island
Rhonda Mayner
Matt McCoy, Spokane
Jim McEntire, Clallam County Commissioner
George McGrath
Bill McGregor, Commissioner, Port of Olympia
Cathy McKeown, Former Port Angeles City Councilmember, former Port Angeles Deputy Mayor
Neil McReynolds, Bellevue
Arch Miller
Louise Miller, Former King County Councilmember
Olga Miller, Chehalis
Brian Mohoric, Port Orchard
Alice Moran
Ken Mortland, Maple Valley
Beth Munson, Camano Island
Mike Newman, Mount Vernon
Gary Nichols, West Seattle
David Nierenberg
Toby Nixon, Kirkland City Councilmember, former State Representative
Skip Novakovich
Steve O'Donnell
Shelly O'Quinn, Spokane County Commissioner
Jean Olson
Jim Olson
Nathan Olson
Terry Oxley, Olympia
Mariana Parks, Mercer Island
Ken Parsons
Mathew Patrick Thomas, Seattle
John Peeples, Seattle
Janice Peterson
Rich Peterson
Sandi Peterson, Oak Harbor
Russell Porterfield
David Preston, Edmonds Port Commissioner
J. Thomas Ranken, Seattle
Robert Ransom, Shoreline
Ron Rants, Former Olympia City Councilmember
Jim Reid
Erin Richards
Stewart Ridgeway
Fern Ridout
Joe Ripley, Bothell
Sandra Ripley, Bothell
Jennifer Robertson, Bellevue City Councilmember
Ronn Robinson
Gale Rothrock
Gayle Rothrock, Vancouver
Pat Ryan
Matt Ryan, former Kitsap County Commissioner
Catherine Rudolph, Tacoma
Kira Sable
Paul Sanders
Michael Scheele
Nick Schmidt, Olympia
Eric Schutt
John Setterstrom
Devin Shaw
Don Skillman
Lenis Jane Slach
Gene Slagle, Seattle
Ed Sterner, former Lake Forest Park City Councilmember
Tom Stowe, Councilmember, Town of Beaux Arts
Nan Stricklin, Shelton
Wendell Stroud, University Place
Barbarsa Syring, Shoreline
Doug Syring, Shoreline
Helen Szablya
Dave Teitzel, Edmonds City Councilmember
Priscilla Terry
Neil Tibbott, Edmonds City Councilmember
Julie Torsen
William Torsen
Danille Turissini
John Turner, Walla Walla County Sheriff
Petra Walker
Dennis Weber, Cowlitz County Commissioner and former Mayor of Longview
Steven White, Bellevue
Jerry Wilkins
Lynn Williams, Port Orchard
Judy Wilson, Olympia
Margaret Willson, Shoreline
Joan Wilson, Seattle
Ed Wolfe, Kitsap County Commissioner
Jay Wood, Tumwater School Board President
JoAnna Worthen, Shoreline
Bob Wright
Bob Wubbena, Olympia


Volunteer

connect

get updates